СУЧАСНА АНЕСТЕЗІОЛОГIЯ. СТРАХИ І ПОМИЛКИ.

«Наркоз застосовується під час операцій як знеболювальний засіб» – на цьому для більшості з нас знання про загальну анестезію закінчуються і починаються страхи, переживання, домисли… Зі своєї практики більшість анестезіологів впевнено скажуть, що пацієнти часто не так бояться самої операції, як майбутньої анестезії.

Що вже говорити про тяжкохворих, про літніх пацієнтів, які проходитимуть через тривалі, важкі, радикальні операції. 

Спробуємо розвіяти найпоширеніші страхи пацієнтів перед анестезією.

Отже, що таке наркоз і чому більшість людей бояться цього стану?

Наркоз – застаріла назва, адже в перекладі з грецького це слово означає «сон», а анестезіолог забезпечує не лише його. Як правило, анестезіологічний супровід є багатокомпонентним: існують препарати, які дійсно викликають сон (так звані гіпнотики), є ліки знеболюючі, а є й ті, завдяки яким досягається релаксація. Грамотне поєднання цих основних трьох компонентів і забезпечує ефективний, комфортний анестезіологічний супровід під час різних оперативних втручань. Тому завдання лікаря-анестезіолога не тільки досягти трьох станів: сну, знеболення, релаксації, а й підтримати внутрішній гомеостаз людини, тобто забезпечити стабільну діяльність всіх життєво важливих систем організму.

Щодо страхів, то люди часто бояться анестезії не тому, що вона небезпечна, – найчастіше їх лякає власна «безпорадність». На запитання: «Чому ви боїтеся знеболювання?» 90% пацієнтів вказують на неможливість контролювати себе, свій стан і повну «залежність» від іншої людини. Саме ця неконтрольованість і є найбільшим страхом.

Вибір анестезіологічного забезпечення є суворо індивідуальним (вік, стать, супутні патології) і залежить від виду оперативного втручання або маніпуляцій. У більшості випадків це комбіновані види анестезії. Крім внутрішньовенних анестетиків, застосовуються газоподібна, місцева анестезія, провідникова, або так звана нейроаксиальна анестезія -для кожного пацієнта підбирається «свій» засіб й ідеальне поєднання препаратів.

Багатьох пацієнтів, а особливо з повторними операціями, хвилює запитання: чи є у анестезії ліміт за частотою?

Безумовно, стверджувати, що анестетики і їх застосування є абсолютно нешкідливими – не можна. Більшість препаратів мають кардіодепресивний ефект, можуть впливати на порушення когнітивних функцій організму (зниження концентрації уваги, погіршення пам’яті і т.п.). Але ці проблеми в основному спостерігаються у людей похилого віку і не є критичними. А вмілим поєднанням препаратів той же кардіодепресивний ефект можна взагалі нівелювати. Саме тому проведення якісної анестезії вимагає спеціальної підготовки фахівців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *