Питання-Відповіді
-
Чув, що у протипухлинному центрі проводять клінічні дослідження препаратів. Ви що ж, досліди на пацієнтах ставите?!
Світова практика проведення клінічних досліджень лікарських препаратів – це шанс для пацієнтів не тільки з онкологічними, а й з іншими захворюваннями, що «хайпери» всього світу намагаються назвати «дослідами над хворими». Все це – всього лише спроба призупинити прогресування в лікуванні захворювань, тому що вже ліцензовані препарати втратять свої доходи від продажів. Діяльність завершених і поточних досліджень клінічних випробувань проводиться в повній відповідності до етичних принципів Гельсінської декларації і спеціальних міжнародних правил належної клінічної практики (GCP – Good Clinical Practice). Таким чином досягається забезпечення прав і безпеки пацієнтів, що беруть участь у дослідженнях. Пацієнт може бути включений в дослідження тільки на підставі добровільної інформованої згоди, отриманої після детального ознайомлення з матеріалами дослідження, а також за умови відповідності його захворювання критеріям включення в дослідження. Не тільки в Україні, але і в усьому світі пацієнти прагнуть потрапити на лікування в рамках клінічного дослідження, щоб отримати шанс на життя. Корупція у фармбізнесі України всіляко гальмує проведення клінічних досліджень. І якщо в США і європейських країнах близько 10% онкохворих лікуються, беручи участь в клінічних програмах, то в Україні, на жаль, їх число не досягає і 1%. Також в десятки разів менше і кількість самих проведених клінічних досліджень. У 2019 році, наприклад, в Україні було проведено 381 дослідження в області онкології, в США – 33175, а в сусідній Польщі – 1486. Право на проведення клінічних досліджень лікувальними установами вивчають виключно міжнародні компанії через оцінку кваліфікації лікарів і за результатами лікування пацієнтів. Центр клінічних випробувань, з яким співпрацює наш онкодиспансер, успішно пройшов численні аудити міжнародних агентств і інспекції регуляторних органів, в тому числі – державного експертного центру МОЗ України і FDA (регуляторний орган США), при цьому вся його діяльність по проведенню міжнародних клінічних досліджень ПОСТІЙНО регламентується і контролюється Державним експертним центром МОЗ України. З 2016 року по теперішній час в рамках програм міжнародних клінічних досліджень проліковано понад 300 пацієнтів онкодиспансеру. Всі препарати надаються пацієнтам БЕЗКОШТОВНО (середня вартість препаратів, які отримує один пацієнт на курс оцінюється в 1 млн гривень).
-
Лікар відправив мене за ліками в конкретну аптеку. Це законно?
Ні! Аптечна тема завжди була дуже складною: в двохтисячних з'явилася модна тенденція торгових агентів фармфірм мотивувати лікарів виписувати препарати тієї чи іншої фірми і деякі недобросовісні лікарі використовували цю систему для отримання додаткового доходу. Щоб уникнути ситуації заангажованої роботи лікарів диспансеру з конкретними аптечними пунктами, їм іще з 2016 року в рамках наказу заборонено направляти пацієнтів у певний аптечний пункт для купівлі медикаментів. Цей наказ підписали всі співробітники в усіх відділеннях. З тих пір жодної скарги від пацієнтів або заяви до поліції з питання направлення пацієнта в конкретний аптечний пункт не надходило. Якщо з вами сталося подібне – звертайтеся до адміністраторів групи.
-
Лікарі не врятували мого родича/відмовили в лікуванні. Чи мають вони на це право?
Прикро, але іноді це єдиний вихід. Одна з проблем, з якою стикаються лікарі- онкологи – це пізнє виявлення захворювання. Існують стадії онкологічних захворювань, при яких спеціальне лікування вже не дає результатів. І проблема не в непрофесіоналізмі лікаря або недосконалою українській системі охорони здоров'я. Більш того – проблема актуальна у всьому світі: хворі, які їдуть в надсучасні клініки Ізраїлю, Австрії та Німеччини, повертаються, на жаль, з тими ж відповідями на питання про доцільність продовження спеціального лікування. Ми намагалися боротися за право займатися раннім виявленням, профілактикою і виїзними оглядами пацієнтів в районах області, проте керівництво обласного департаменту охорони здоров'я зразка 2017 року ухвалило рішення про створення окремої обласної структури онкопревенціі (напрямок, який включає в себе безпосередній скринінг умовно здорових людей і виявлення груп ризику з онкологічних захворювань, раннього виявлення) в системі Обласного діагностичного центру. Обласна комісія охорони здоров'я не чула наших професійних доводів щодо фінансової, організаційної та ідеологічної недоцільності такого рішення. На жаль, робота нової структури (а фактично – відсутність роботи як такої) призвела до того, що показник раннього виявлення онкозахворювань в області значно знизився. І ось у 2020 році, у зв'язку з неефективністю, ця структура була ліквідована, а ми, в свою чергу, впевнені, що залучення до цієї роботи фахівців Одеського обласного онкологічного диспансеру значно поліпшить ситуацію.
-
Чому в центрі черги у реєстратурі і немає планового запису в електронній системі?
Чому в проипухлинному центрі черги у реєстратурі і нема планового запису в електронній системі? Розуміючи всю важливість цієї проблеми (особливо для пацієнтів з області), ми розробили проєкт сучасної реєстратури з кол-центром. Система має забезпечити зручний електронний/телефонний запис до лікаря, зворотній зв’язок. Це зручно і пацієнтам, яким не доводиться марнувати час у черзі, і лікареві, до якого медична картка пацієнта потрапляє ще до прийому, і він встигає отримати всю попередню інформацію. Хаписатись на прийом до лікаря та обрати зручний час Ви можете за телефоном 063 610 00 03 з пн до пт з 8.00 до 16.00.